Kwatery pracownicze na OLX. Co oferuje rynek ogłoszeń?

15 października 2021

Kwatery pracownicze, których obecnie poszukują pracodawcy, oraz standard, jakiego oczekują pracownicy, różni się od utartego stereotypu. Mają to być miejsca przyjazne odpoczynkowi i regeneracji po dniu ciężkiej pracy, gwarantujące określone wygody, dostęp do internetu, odpowiednio wyposażone pokoje i pomieszczenia wspólne.

Zwłaszcza w przypadkach osób pracujących z innego kraju czy z daleka od rodziny, a nawet poza ojczyzną, miejsca te stają się tymczasowym domem. Jak wyglądają dostępne ogłoszenia online ofert kwater pracowniczych? Jak ma się ich standard do oczekiwań i potrzeb pracowników?

Kwatera pracownicza, a wizerunek firmy

Podstawę działania runku pracy stanowi zadbanie o potrzeby i oczekiwania pracodawcy, a także pracownika. Obecnie coraz rzadziej widuje się nastawienie, według którego to pracownicy powinni starać się na wszelkie sposoby o angaż. Dzisiaj to pracodawca musi wyróżnić się spośród innych, aby osoby o wysokich kwalifikacjach chciały dla niego pracować. Przyciągnięcie i utrzymanie dobrego pracownika jest bardziej opłacalne w długiej perspektywie, zarówno pod względem pieniędzy, czasu, ale także dzięki temu, że budowane jest przez to dobre imię marki, jak i pewnego rodzaju prestiż.

Dlatego tak istotne jest dbanie o wizerunek firmy, w czym dużą rolę odgrywa odpowiednie zakwaterowanie pracowników oraz zapewnienie im jak najkorzystniejszych warunków do odpoczynku i regeneracji po pracy. Nie tylko zwiększa to ich produktywność, ale także motywuje ich i daje poczucie, że pracodawcy zależy na ich dobrym samopoczuciu. Nawet jeśli wykonywana przez nich praca jest trudna i stawia przed nimi zarówno wyzwania fizyczne, jak i psychiczne (stres, tęsknota za domem i rodziną), poczucie bezpieczeństwa i komfortu sprawia, że łatwiej jest na co dzień radzić sobie z wszelkimi trudnościami. Wizerunek, jaki chce wykreować dla siebie każda firma, to wizerunek pracodawcy wyrozumiałego, empatycznego, nastawionego nie tylko na zysk, ale dobro pracowników, ich zadowolenie i rozwój, idące przecież ręka w rękę z rozwojem firmy.

Różny standard kwater pracowniczych – co widzimy w ogłoszeniach?

Standard kwater pracowniczych ogłaszanych online jest mocno zróżnicowany. Znaleźć można przykłady miejsc przypominających bardzo tanie młodzieżowe hostele, czy nawet stereotypowe stare akademiki, jak i miejsca wyglądające bardziej jak hotel podstawowej kategorii. Jak wyglądają ogłaszane na OLX kwatery pracownicze, jak się kwalifikują ze względu na ich standard oraz jakiego rodzaju ofert unikać powinien pracodawca, któremu zależy na budowaniu i utrzymaniu dobrego wizerunku?

Niski standard w ogłoszeniach

Kwatery o niskim standardzie, to wszystkie te, które w jednym pokoju mieszczą kilka łóżek, bardzo często piętrowych, lub przeznaczonych raczej dla dzieci i młodzieży, ze względu na bardzo małe rozmiary i lichą konstrukcję. Kolejnym grzechem jest wyłącznie jedna łazienka z toaletą, brak lodówek i telewizorów w pokojach, oraz mała kuchnia. Miejsca o niskim standardzie, to także te wyglądające bardziej na domek letniskowy, czy wyposażone w meble sprzed kilku dekad, a czasem nawet meble wykonane domowym sposobem, z kilku zbitych ze sobą desek.

Pomieszczenia są ciemne i niezadbane, czasem wyciągnięte prosto z PRLu. Nie uwzględniają potrzeb pracowników, takich jak potrzeba prywatności, miejsce na przechowywanie osobistych rzeczy, czy odpowiedniego standardu łazienka, przed którą nie trzeba czekać rano 30 minut w kolejce z dziesięcioma innymi osobami.

Wszystko to, w połączeniu z ofertami opatrzonymi bardzo lakonicznymi opisami, oraz nieraz kiepskiej jakości zdjęciami powoduje, że tego typu kwatery pracownicze powinny być omijane przez szanujących swoją firmę, a także swoich pracowników przedsiębiorców. To miejsca stworzone jak najniższym kosztem, bez uwzględnienia rzeczywistych potrzeb pracowników i warunków potrzebnych do odpowiedniego wypoczynku. Kwatery tego typu są urzeczywistnieniem stereotypu niskiej jakości hosteli. Przygnębiają i zniechęcają, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że niektóre osoby miałyby w nich spędzić kilka tygodni, a nawet miesięcy, z daleka od domu.

Średni standard kwater pracownicznych

Oferty kwater w średnim standardzie powinny być tak naprawdę minimum, poniżej którego nie należy schodzić, a nawet patrzeć na nie jedynie jako rozwiązanie na krótki czas, jeśli w danej sytuacji nie jest możliwe zakwaterowanie pracownika lub pracowników w miejscu o wyższym standardzie. Pokoje w takich miejscach mogą mieścić od 2 do 4 osób, jednak na pewno nie należy przekraczać tej granicy. Meble powinny być relatywnie nowe, pomieszczenia zadbane i czyste. Łazienki i kuchnie w pełni wyposażone, oraz udostępniony wszystkim gościom Internet.

Wysoki standard nadal rzadko spotykany

Kwatery pracownicze o wysokim standardzie to najlepszy wybór, zwłaszcza dla tych, którzy zatrudniają pracowników na długich kontraktach, daleko od domu. Aby kwatera stworzyła warunki odpowiednie dla podróżujących za pracą pracowników, to znaczy sprawiła, że poczują się oni chociaż odrobinę jak u siebie, musi być odpowiednio wykończona i zaopatrzona.

Takie kwatery oferują nie tylko absolutną podstawę, czyli odpowiedniego rozmiaru i nieprzepełnione pokoje, wygodne łóżka, biurka, telewizory, sprawne kuchenki, mikrofalówki, czy odpowiednio wyposażone łazienki i pralnie. Ważne są tutaj także małe akcenty, jak ozdoby na ścianach, kwiaty, chodniki, czy zasłony. Wysokiej jakości kwatery udostępniają też nieraz ogródki, czasem z grillem, miejsca dla palaczy, balkony przynależące do pokoi i wygodne parkingi.

Dzięki dbaniu nie tylko o podstawowe potrzeby gości, ale także o detale, które sprawiają, że dane miejsce staje się po prostu nieco bardziej przytulne, cała atmosfera kwatery staje się bardziej domowa i przyjazna, a wracanie do niej codziennie po pracy jest przyjemniejsze.

poczytaj również

powiązane wpisy