Noclegi dla pracowników. Jakie oczekiwania mają dzisiaj pracownicy?

15 marca 2022

Kwatery pracownicze wybierane są już nie tylko przez podstawowych pracowników fizycznych, zajmujących się np. budowlanką, produkcją, czy usługami. To często miejsce, w którym czas po pracy decydują się spędzać także osoby kierujące zespołami, brygadziści, osoby wysoko wykwalifikowane, operujące maszynami, czy pracujące w miejscach o podwyższonym reżimie sanitarnym. Kwatery pracownicze powinny spełniać więc określone warunki, aby zapewnić możliwość wypoczynku i dobrego snu.

Zarówno pod względem standardu zakwaterowania, odpowiedniego wyposażenia, jak i obowiązujących zasad, nie mogą schodzić poniżej pewnego poziomu. Jakie oczekiwania co do kwater mają obecnie pracownicy? Co jest podstawą dobrego zakwaterowania i czego nie powinno zabraknąć?

Standard noclegów pracowniczych

Każdy pracownik po całym dniu chce odpocząć, zregenerować się i dobrze zjeść. Odpowiednio wyposażona wspólna kuchnia jest więc absolutną podstawą. Powinny znajdować się w niej dwie lodówki z zamrażalnikiem, kuchenka, zlewozmywak i zmywarka, miejsce robocze, jak blaty czy stół, czajnik, kosze na śmieci i zestaw wszelkich koniecznych drobiazgów. Wchodzą w to sztućce, akcesoria do gotowania, jak noże i szpatułki, a także oczywiście zestaw misek i talerzy, szklanki i kubki, garnki i patelnie, detergenty, gąbki i ścierki. Detalem, który zostanie doceniony, może być herbata, kawa i podstawowe przyprawy, jak cukier, sól i pieprz. Ważny jest również stół do posiłków i krzesła, zwłaszcza jeśli nie znalazło się na nie miejsce w pokojach.

Sercem kuchni, z której korzystać mają pracownicy, rzadko chcący gotować całą kolację od podstaw, będzie jednak przede wszystkim mikrofalówka i to ona używana będzie najczęściej. Z tego względu lepiej, aby nie była to najtańsza możliwa opcja, ale coś, co rzeczywiście będzie dobrze i długo służyć wielu osobom, jakie będą z niej korzystać. Z podobnych przyczyn, mimo lodówki w kuchni, powinna ona znaleźć się też w każdym pokoju. Pozwoli to na uniknięcie takich problemów, jak kradzieże i da pracownikom możliwość przechowywania w niej napojów, czy trzymanie pod ręką gotowego jedzenia przywiezionego z domu, bez obawy o to, że zaginie.

Noclegi pracownicze a WIFI

Po powrocie do kwatery na noc pracownicy potrzebują odpoczynku. Chcą się odprężyć i odstresować, często wykorzystując do tego internet. Od oglądania filmów, czy seriali, po prasę i media społecznościowe – rozrywka dzieje się dzisiaj już głównie online. Oprócz tego to właśnie internet daje nieraz możliwość skontaktowania się z przyjaciółmi i rodziną, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla osób pracujących daleko od domu, na wielomiesięcznych kontraktach. Internet oznacza także bycie na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami, co jest ważne dla tych, którzy przyjechali do pracy z zagranicy i chcą wiedzieć, co dzieje się w ich kraju. 

Niektórzy, zwłaszcza osoby na stanowiskach kierowniczych, muszą też czasem wykonać pracę po godzinach i potrzebują połączenia z internetem. Darmowe WiFi w miejscu zakwaterowania jest więc bardzo istotne. Oczywiście należy udostępnić wszystkim  hasło do WiFi, jeśli połączenie jest nim zabezpieczone. Warto nie tylko podawać je w momencie, gdy pracownicy kwaterują się po raz pierwszy, ale także umieścić zapisane w widocznych miejscach, np. na korytarzu, w kuchni, czy w każdym z pokojów z osobna. 

Dobrze wyposażone pokoje z zamkiem i roletami

Najważniejszą częścią dobrego zakwaterowania, jest odpowiedni standard samych pokoi dla pracowników, w których, oprócz pracy, spędzać będą najwięcej czasu. Powinni więc czuć się w nich dobrze, aby móc odpowiednio wypocząć przed następnym dniem. Idealnie dwu-, a maksymalnie czteroosobowe pokoje muszą być przede wszystkim czyste i schludne. Nie ma tutaj miejsca na grzyb czy pleśń na ścianach, odpadającą farbę, czy odrapane meble. Łóżka i materace powinny być odpowiedniej wielkości i wygodne. Materace należy zmieniać co około dwa lata, a w międzyczasie czyścić. 

Każdy pokój musi być też wyposażony w komplet pościeli i ręczników, zmienianych cotygodniowo. Tym, czego należy unikać, są łóżka piętrowe, które może sprawdzają się w akademikach, ale nie w przypadku zakwaterowania dla dorosłych, ciężko pracujących osób. Źle się kojarzą i nie są na pewno na liście oczekiwań pracowników. Ważna jest odpowiednia ilość miejsca do przechowywania bagaży, ubrań i osobistych drobiazgów w szafach, a plusem będzie także możliwość zamknięcia ich na klucz. Pokoje powinny być dobrze oświetlone. Warto, aby było to łagodne i ciepłe światło sufitowe, a dodatkowo lampki nocne. Każdy z pokoi powinien posiadać elektroniczny zamek na kod, co daje większe poczucie bezpieczeństwa, a także jest wygodniejsze.

Pralnia i suszarnia w kwaterze pracowniczej

Dostęp do możliwości wyprania odzieży jest bardzo istotną kwestią. Dotyczy to zwłaszcza pracowników, którzy pracują w warunkach sprawiających, że częste pranie ubrań roboczych jest koniecznością. Odzież zabrudzona pyłem, błotem, czy w wyniku pracy w zakładach produkcyjnych, a także niezbyt świeżo pachnąca, nie jest czymś, co che się przechowywać w pokoju, który służyć ma wypoczynkowi i dobremu snowi. 

Odzież pracowników musi być też często czysta, sucha i gotowa już na następny dzień. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest nie tylko pralka i miejsce do zawieszenia ubrań aby wyschły, ale także suszarka lub pralko-suszarka. Zaoszczędza to czas i ułatwia życie osobom, które potrzebują cennych wolnych od pracy godzin na regenerację. 

Jasne zasady i komunikacja – regulamin i opiekun kwatery pracowniczej

Wyposażenie kuchni czy pokoi, wygodne łóżka i dostęp do Internetu to nie wszystko. Ważna jest również odpowiednia organizacja, jasne zasady kwater pracowniczych, a także dostępność kompetentnej osoby, której można komunikować wszelkie bieżące problemy, usterki, czy zwracać się do niej z wątpliwościami. Prosty w zrozumieniu regulamin i opiekun kwatery jak najbardziej są więc oczekiwane przez pracowników korzystających z noclegów. 

Daje to komfort zarówno im, jak i osobom z obsługi, czy właścicielom. Wyraźnie określone zasady są łatwiejsze do przestrzegania. Podobnie działają też np. właściwe oznaczenia miejsc, w których palenie jest zakazane (i wskazanie tych, w których można to robić), czy umieszczony w widocznym miejscu komunikat o określonych godzinach ciszy nocnej. Brak nieporozumień i niejasnych sytuacji, oraz pewność, że możliwe problemy i kwestie sporne zostaną sprawnie rozwiązane przez przeznaczoną do tego osobę dają możliwość pełnego relaksu i odpoczynku.

Jak wybrać noclegi dla pracowników? O tym przeczytasz w naszym kolejnym wpisie. 

poczytaj również

powiązane wpisy