Zakwaterowanie pracowników z Ukrainy krok po kroku

9 listopada 2022

Zatrudniasz pracowników z Ukrainy lub dopiero chcesz skorzystać z ich pomocy, by rozwinąć swoją firmę? Pracujesz w agencji, która zajmuje się leasingiem pracowników? Szukasz dla cudzoziemców wygodnego zakwaterowania w pobliżu miejsca pracy, np. magazynu czy fabryki? A może zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kwater?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wynająć noclegi dla pracowników z Ukrainy, by zapewnić im wygodne warunki mieszkalne. Zadbaj o zadowolenie i bezpieczeństwo personelu, a dzięki temu poprawisz wydajność, zmniejszysz rotację oraz oszczędzisz na wdrażaniu nowych osób!

Wynajem mieszkania dla pracowników z Ukrainy – pierwsze kroki 

Jeszcze przed wybuchem wojny obywatele Ukrainy chętnie przyjeżdżali do Polski, by pracować – przede wszystkim w takich miejscach jak magazyny, fabryki czy szklarnie. Obecnie coraz więcej firm zatrudnia Ukraińców nie tylko do sezonowych prac. Wielu z nich potrzebuje noclegów w pobliżu zakładu pracy, czyli kwater pracowniczych ale o dobrym standardzie. 

Po dopełnieniu wszystkich formalności – głównie legalizacji pracy i pobytu oraz weryfikacji niezbędnych dokumentów – przychodzi czas na zapewnienie zakwaterowania. Wynajem mieszkania dla pracowników z Ukrainy w przypadku kwater pracowniczych wygląda właściwie tak samo jak w przypadku Polaków czy przedstawicieli innych nacji. W końcu każdy chce mieszkać w czystym, bezpiecznym i komfortowym miejscu. Pokoje powinny znajdować się możliwie blisko zakładu, jednak oprócz lokalizacji warto zwrócić uwagę także na kilka innych czynników.

Zakwaterowanie pracowników z Ukrainy krok po kroku

Jak wybrać najlepsze zakwaterowanie dla pracowników z Ukrainy?

Masz do dyspozycji legalnie zatrudnionych Ukraińców i szukasz dla nich zakwaterowania? Sprawdź, od czego zacząć wybór najlepszego noclegu dla pracowników z Ukrainy i jak krok po kroku ich zakwaterować.

1. Wybierz kwatery o najwygodniejszej lokalizacji

Żeby zapewnić codzienny komfort dojazdu, wybierz takie mieszkania dla pracowników z Ukrainy, które są usytuowane możliwie blisko zakładu pracy. Zwróć też uwagę, czy obok kwatery znajduje się parking na wyłączność – aby pracownicy, koordynatorzy czy kierowcy mogli spokojnie i bezpłatnie pozostawić samochód. Co jeszcze jest istotne? Duży komfort zapewnia możliwość odpoczynku wśród zieleni, najlepiej w ogrodzie przylegającym do nieruchomości.

Jeśli szukasz zakwaterowania dla pracowników z Ukrainy w województwie mazowieckim, postaw na Mriya. To dobrze skomunikowane kwatery o podwyższonym standardzie – do tego w urokliwych lokalizacjach.

2. Zadbaj o przejrzyste zasady z wynajmującym i o wyłączność wynajmu

Jeszcze zanim sprowadzisz do budynku pracowników, ustal z wynajmującym zasady i podpisz szczegółową umowę. Dzięki temu wszystkie możliwe reguły współpracy (np. dokładne wyposażenie, udogodnienia, sposób rozliczeń czy liczba mieszkańców) będą precyzyjnie określone. To znacznie zminimalizuje czas poświęcany przez Ciebie na obsługę konkretnej nieruchomości.

Zadbaj też o to, by wybrać kwaterę na wyłączność. Co to takiego? To coraz popularniejsze rozwiązanie – cały budynek jest wtedy zamieszkiwany przez pracowników z jednej firmy lub agencji. To znacznie zwiększa nie tylko bezpieczeństwo i komfort pracowników (zawsze wiedzą, kto mieszka obok), lecz także najemcy. Na najem na wyłączność decydują się tylko ci wynajmujący, którym zależy na długoterminowych relacjach biznesowych.

3. Zapewnij komfort pracownikom – wyposażenie i dodatkowe udogodnienia

Jeśli decydujesz się na wynajem mieszkania dla pracowników z Ukrainy, zadbaj o ich maksymalny komfort – wybierz kwatery o podwyższonym standardzie. Dzięki temu mieszkańcy będą się lepiej wysypiać i odpoczywać w miłych warunkach, a to zwiększy zadowolenie oraz jakość pracy. To ważne, ponieważ jednym z najczęstszych powodów zmiany pracy są nieprzyjemne warunki mieszkaniowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie wyboru noclegów dla pracowników z Ukrainy? Pokoje powinny być przede wszystkim czyste i schludne, a także odpowiednio wyposażone. Wygodne łóżko ze świeżym materacem, odpowiednia liczba szafek i szuflad oraz lodówka to zdecydowanie podstawy.

Inne udogodnienia, które warto zapewnić swoim pracownikom, to:

  • bezpłatny dostęp do Wi-Fi – aby mogli oni wygodnie korzystać z internetu czy kontaktować się z bliskimi;
  • wejście główne z elektronicznym zamkiem na kod – by zadbać o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców;
  • możliwość zamknięcia pokoju na klucz – żeby zapewnić prywatność każdemu pracownikowi;
  • całkowicie wyposażona kuchnia – w której można wygodnie i szybko przyrządzić posiłki lub podgrzać gotowe dania;
  • odpowiednia liczba łazienek – wyposażonych w nowoczesne urządzenia sanitarne;
  • pralnia z suszarnią – żeby każdy pracownik mógł regularnie prać ubrania, w tym robocze.

Zadbaj też o to, by w pokoju kwaterować maksymalnie 2–3 osoby. To zmniejszy ryzyko konfliktów, zapewni komfort podczas codziennego odpoczynku, a także zwiększy szansę na powstanie przyjacielskich relacji. 

4. Wybierz kwaterę z obsługą i wsparciem

Jeżeli zależy Ci na maksymalnej oszczędności czasu i chcesz po zakwaterowaniu pracowników zająć się innymi obowiązkami, wybierz kwaterę z obsługą i wsparciem. Tak działa wynajem w Mriya – każda nieruchomość jest zarządzana od A do Z, ma do dyspozycji koordynatora oraz technika. To oznacza, że Ty zajmujesz się jedynie wykonaniem comiesięcznej opłaty. 

Wszelkie naprawy, konserwacje, sprzątanie oraz inne usługi są zlecane i realizowane przez wynajmującego. Jeśli jakikolwiek mieszkaniec zauważy np. usterkę, wystarczy zgłosić ją koordynatorowi. W przypadku zakwaterowania pracowników z Ukrainy do wsparcia oddelegowana jest osoba, która porozumiewa się w ich języku, aby ułatwić mieszkańcom kontakt.

5. Zadbaj o jasne zasady i regulamin

Aby zapewnić komfort każdej ze stron, stwórz jasne zasady – regulamin obiektu. Zawrzyj w nim takie informacje jak godziny ciszy nocnej, sposób komunikowania o usterkach, reguły palenia papierosów itp. 

Jeśli decydujesz się na wynajem mieszkania dla pracowników z Ukrainy, taki regulamin powinien być napisany w języku ukraińskim (lub rosyjskim, jeśli mieszkańcy posługują się właśnie nim). Dzięki temu zyskasz pewność, że każdy pracownik w 100% zrozumie reguły. To zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktów.

Dlaczego warto zadbać o komfortowe noclegi dla pracowników z Ukrainy?

Mriya w języku ukraińskim oznacza „marzenie”. To doskonale współgra z misją firmy. Nie znajdziesz tu zwykłych kwater pracowniczych. To nieruchomości, w których każdy pracownik czuje się niemal jak w domu. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku obywateli Ukrainy, którzy często szukają nie tylko dobrze płatnej pracy, lecz także nowego miejsca do życia.

Komfortowe noclegi dla pracowników z Ukrainy to również wiele korzyści dla Ciebie. Oferując kwatery o podwyższonym standardzie, obniżysz rotację i oszczędzisz na wdrażaniu nowych osób, poprawisz jakość codziennej pracy oraz zaoszczędzisz czas na zarządzaniu nieruchomością. 

Szukasz zakwaterowania pracowników z Ukrainy? Po dopełnieniu wszelkich formalności (w tym legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców) wybierz mieszkania, w których każdy pracownik poczuje się naprawdę bezpiecznie oraz komfortowo. Popraw wydajność pracy!

Dzięki za dzisiaj

Maciek Straus