Rynek kwater pracowniczych w 2023 roku. Pierwsze spadki?

13 marca 2023

Ostatnie lata nie rozpieszczają – pandemia, inflacja, wojna w Ukrainie… To wszystko powoduje coraz większe niepokoje, szczególnie wśród przedsiębiorców. Jak jest jednak naprawdę? Czy kryzys już teraz odbija się szerokim echem na rynku pracy, a w konsekwencji też rynku kwater pracowniczych?

Według raportu Hays „Rynek pracy 2023” 87% firm planuje w tym roku rekrutować nowych pracowników [1]. Dodatkowo bezrobocie utrzymuje się na stałym, niskim poziomie. Z drugiej strony w takich branżach jak budownictwo jest widoczne realne spowolnienie, które przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie kadrowe. Sprawdź, jak wobec najnowszych danych wygląda rynek kwater pracowniczych, a także jakie są najważniejsze trendy i problemy w 2023 r.

Spadki, zwolnienia, a może wzrosty? Rynek pracy w 2023 r.

Kondycja rynku pracy – szczególnie takich sektorów jak budownictwo, logistyka, produkcja – ma niebagatelny wpływ na rynek kwater pracowniczych. W takich mieszkaniach najczęściej żyją pracownicy fizyczni, przede wszystkim relokowani z zagranicy lub dalszych części kraju. Jak wygląda sytuacja na początku 2023 r. i czego można się spodziewać?

 

Stopa bezrobocia 

Informacje na temat bezrobocia w Polsce wciąż prezentują się optymistycznie. Według najnowszych danych GUS w styczniu 2023 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,5% [2]. Dane Eurostatu dla grudnia 2022 r. wskazują z kolei na bezrobocie rzędu 2,9% (przy średniej dla UE 6,1%) [4].

kwatera pracownicza LG

Jak komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan:

„Stopa bezrobocia w styczniu była wyższa o 0,3 pkt proc. niż w końcówce minionego roku. Mimo wzrostu bezrobocie tylko raz w styczniu było na tak niskim poziomie. Miało to miejsce w styczniu 2020 r.  Wzrost nic specjalnego nie zmienia, sytuacja na rynku pracy jest nadal bardzo dobra” [3].

 

Zapotrzebowanie na pracowników

Kwatery pracownicze są wynajmowane zwykle dla grup pracujących na budowie, magazynie czy w fabryce, a nierzadko również branży TSL. Jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników w tych sektorach?

Według raportu Hays produkcja znajduje się na 3. miejscu wśród tych specjalizacji, wobec których pracodawcy mają zamiar prowadzić rekrutację. Logistyka zajmuje 6. miejsce [1]. 

kwatery pracownicze Ciechanów

Nieco inaczej sprawa może wyglądać w budownictwie. W tej branży obserwuje się spowolnienie – znacznie mniej budują zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni. Przykładowo według danych GUS w 2022 r. rozpoczęto budowę o 27,8% mieszkań mniej [5].

Warto przyjrzeć się też innym danym. Zgodnie z informacjami z raportu PARP (źródło Grant Thornton) w grudniu 2022 r. zanotowano spadek liczby ogłoszeń o pracę dla pracowników fizycznych (-33% rok do roku). Brano pod uwagę m.in. takie platformy jak OLX [6]. Wcześniej wiele firm zmagało się jednak z dużymi brakami kadrowymi. 

Według ekspertów takie spadki zainteresowania nie powinny drastycznie przełożyć się na wzrost bezrobocia. Wskazują jednak, jak wygląda sytuacja od strony pracodawców.

kwatery pracownicze działdowo

Cudzoziemcy

W wymienionych wyżej branżach i sektorach często zatrudnia się cudzoziemców, szczególnie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Wielu z nich decyduje się na zatrudnienie z zakwaterowaniem – najczęściej właśnie w kwaterze pracowniczej. W przeciwieństwie do Polaków często nie mają innej opcji i wybierają pracodawcę z najkorzystniejszymi warunkami mieszkaniowymi. 

Liczba pracowników z zagranicy stale rośnie. Według danych ZUS na koniec stycznia 2023 r. do ubezpieczenia było zgłoszonych 1,057 mln cudzoziemców [7].

 

Jak wyróżnić się na rynku kwater pracowniczych w 2023 r.?

Chociaż nie prognozuje się dużych wzrostów bezrobocia, takie branże jak budownictwo mogą mierzyć się z większymi problemami (a więc i zwolnieniami). Co czeka rynek kwater pracowniczych w 2023 r.

Przy możliwie mniejszym zainteresowaniu wynajmem noclegów dla pracowników szczególnie istotny jest standard kwater. Dodatkowo w 2023 r. jeszcze większe znaczenie będzie mieć możliwość wynajmu całego budynku dla jednej firmy – co ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo. 

Dobrze wyposażona, czysta i atrakcyjna kwatera pracownicza jest ogromnym benefitem dla pracownika. Wciąż wielu z nich kojarzy taki nocleg z obskurnym i brudnym pomieszczeniem, w którym śpi się nawet w kilkanaście osób. 

Wybór kwater o wysokim standardzie znacznie zwiększa więc atrakcyjność pracodawcy na rynku. Dzięki temu nie tylko obniża rotację (a więc także koszty wdrożeń), ale również poprawia morale pracowników, którzy pracują efektywniej.

Wpływ spowolnienia gospodarczego w 2023 r. może być widoczny również na rynku kwater pracowniczych. Zapewnienie wysokiego standardu i bezpieczeństwa oraz zadbanie o wyłączność noclegu (dla jednej firmy czy agencji) wydają się kluczem do tego, by się wyróżnić.

 

biografia i źródło:

[1] https://www.hays.pl/raport-placowy/o-raporcie

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/bezrobotni-zarejestrowani-i-stopa-bezrobocia-stan-w-koncu-stycznia-2023-r-,2,125.html

[3] https://lewiatan.org/bezrobocie-wzroslo-ale-rynek-pracy-ma-sie-dobrze-mp3/

[4] https://www.gov.pl/web/rodzina/bezrobocie-w-polsce-spada–podaje-eurostat

[5] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-grudzien-2022-roku,5,134.html

[6] https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/Raport_rynek_pracy_stycze_2023.pdf

[7] https://twitter.com/zus_pl/status/1630109215552356352?cxt=HHwWgIC2obzsp58tAAAA